דילוג לתוכן העיקרי
x
shadow-image

מדריך למעבר לבית אבות

סוגי בתי אבות ועל האפשרויות המימון עבור בית האבות

בתי האבות בארץ נחלקים למספר סוגים על פי המצב התפקודי והמנטאלי של אלה המשתכנים בהם. חשוב להבין שבחירת בית האבות המתאים והסביבה האידיאלית יכולים להשפיע מאוד על איכות החיים של ההורה. על מנת לעשות זאת נכון, חובה להתייחס למצבו התפקודי של הקשיש או הסיעודי המיועד להשתכן בו.
אנו כבני משפחתו של הקשיש לא תמיד נדע להבחין ולזהות מה הוא בית האבות המתאים עבורו ובשל כך עלולים לבזבז אנרגיה וזמן יקר, לעיתים גם עם הקשיש עצמו, בבדיקה וביקור במוסדות שאינם רלוונטיים.
להלן הסוגים העקריים של בתי האבות בארץ:

  • בית אבות לעצמאים או תשושים. מוסד מסוג זה, מיועד למבוגרים המסוגלים לבצע פעילות יום יומית, אך מתקשים בביצוע המטלות וזקוקים לעזרה קלה. מוסדות מסוג זה מציעים מגוון שירותים הכלולים במחיר כגון: ארוחות, טיפול רפואי, חוגים וכו'
  • בית אבות סיעודי . זוהי המסגרת עבור קשישים סיעודיים, קשישים אלה מוגדרים כאלה שאינם מסוגלים לבצע בכוחות עצמם את פעילויות היום וזקוקים לעזרה בניידות, רחצה, הלבשה, האכלה, טיפול בצרכים וכיוצא באלה.
  • בית אבות לתשושי נפש . מיועד למבוגרים המתהלכים בכוחות עצמם אך סובלים מדמנציה או אלצהיימר. אנשים אלה, זקוקים למחלקה מוגנת היות והם עלולים לאבד את דרכם או לפגוע בעצמם.

התשלום לבתי אבות סיעודיים או לבתי אבות לתשושי נפש, הוא על בסיס חודשי ובדרך כלל כולל את כל השירותים הניתנים כמו ארוחות, טיפול רפואי, תרופות, חיתולים למבוגרים, חוגים וכדומה. למבקשים להשיג השתתפות מוסדית במימון, ישנם מקרים המטופלים ע"י משרד הרווחה וישנם מקרים המטופלים ע"י משרד הבריאות וזה תלויי במצב הרפואי של המעוניין להשתכן.

  • מוסד סיעודי מורכב: מוסד מסוג זה, מיועד למטופלים סיעודיים שסובלים בנוסף גם ממצבים רפואיים המחייבים השגחה צמודה של רופא וטיפול סיעודי מוגבר. במידה ומצבו התפקודי של הסיעודי הוגדר כסיעודי מורכב, קופת חולים הוא הגורם אחראי וככזה, על קופת החולים לשאת בכל עלות אשפוז מלבד השתתפות של המשפחה .'

 

Image removed.

 

למעוניינים לקבל מדריך דיגיטלי בחינם שיכול לעזור לכם להבין מה כדאי- להישאר בבית עם העובדת הזרה או לעבור לבית אבות וגם מה היתרונות והחסרונות להישאר בבית או לעבור לבית אבות ואם כבר החלטתם לעבור לבית אבות , אז מה התהליך ?

כל זה תוכלו לראות כאן

 

בנקודה זו, שווה לתת את הדעת כי ישנו הבדל בין בית אבות לבין דיור מוגן, היות ומסתבר שרבים אינם מודעים לכך; דיור מוגן מיועד לאנשים עצמאים, המסוגלים לטפל בעצמם ולהמשיך לחיות את חייהם כרצונם. התשלום עבור השתכנות בדיור מוגן, נעשה באופן פרטי בלבד וללא אפשרות קבלת עזרה ממשלתית וזאת להבדיל מאפשרות של בית אבות.

אישורים על דיור:

- על מועמד המתגורר בשכירות, יש צורך להמציא את חוזה השכירות
- מועמד הגר בדירה בבעלותו, ימציא העתק נסח טאבו.
- במידה וקיימת משכנתא פעילה על הנכס – יש לצרף אישורים ואסמכתאות כמו כן במקרה של הלוואות שטרם נפרעו.

מסמכי זיהוי:

- צילום ת.ז.
- במידה והמועמד נשוי, יש לצרף צילום ת.ז. של בן/בת הזוג וכן מסמכים ואישורים על הכנסותיו/ה.

2.מסמכים ואישורים נדרשים לביצוע חישוב ההשתתפות בני המשפחה*

• יש למלא טופס "שאלון הצהרה של בן / בת החולה"
• לצרף צילום תעודת הזהות
• לצרף שלושה תלושי משכורת אחרונים או מסמך מס שומה מרואה חשבון אם במעמד עצמאי.
• מומלץ לצרף אישורים מתאימים במידה ויש הוצאות מוכרות כגון: משכנתא, הלוואות, שכירות, ילדים סטודנטים, לימודים וכדומה.
• במידה ולבניו או לבנותיו של המועמד יש דירה, יש צורך לצרף נסח טאבו, או לצרף העתק חוזה שכירות אם מתגוררים בדירה שכורה.

להלן קישור למגוון טפסים באתרינו: קישור למגוון טפסים באתרינו


לאחר ריכוז מסמכים אלה, יש צורך במילוי טפסים של משרד הבריאות –מומלץ לקבוע פגישה עם משרדינו, ברטה ייעוץ לגיל הזהב, ונוכל לסייע לכם במילוי המסמכים כפי שנדרש. אנו מעניקים סיוע זה ללא תשלום לנעזרים בשירותינו לבחירת בית אבות.
חלק מן הטפסים הנדרשים מלווים בתצהיר אותו יש למלא ולחתום בנוכחות עורך דין. לפונים אלינו לשירות ליווי ויעוץ לבחירת בית אבות, ניתן שירות זה של עורך דין ללא חיוב, אנו נושאים בתשלום לעו"ד עבורכם!

ישנם משתנים רבים שכדאי לקחת בחשבון בעת מילוי וריכוז מסמכים אלה, בטרם הגשתם לרשויות לצורך קבלת סיוע מימוני. ישנם תמיד מקרים מוחרגים או יוצאים מן הכלל ועל כן

האפשרויות הנכונות ולהוביל לבחירה שאינה מתאימה לזה הזקוק לה.
נוכל לחסוך למועמד ולמשפחתו את עוגמת הנפש, הזמן והמשאבים המבוזבזים מראש!

ההמלצות במדריך זה אינן מחליפות את הייעוץ וההכוונה של יועץ מומחה בתחום, הן מוגשות כשירות לציבור לקוחותינו.

משרדינו יסייע לכם בכל התהליך הבירוקרטי, כולל סיור בבתי אבות פוטנציאליים וזאת תוך התאמה מלאה לצרכים של המשפחה והמתאשפז.

השירות ניתן ללא תשלום וכולל:

מילוי טפסים
ליווי לרופאים ואחיות לצורך מילוי המסמכים השונים
סיוע בהתנהלות מול לשכת משרד הבריאות, לשכת משרד הרווחה ועובדים סוציאליים.
שירותי עורך דין ותצהיר על טופס שאלון הצהרה, על חשבונינו!
וכל זה ללא תשלום !!!

תהליך בקשה להשתתפות במימון - השלבים בפנייה למשרד הבריאות או למשרד הרווחה.

התהליך נחלק לשני שלבים עיקריים ומומלץ לבצע את שניהם במקביל על מנת לחסוך זמן.

שלב א' מילוי טפסים

טופס מידע רפואי סיעודי. בשלב הראשון יש לדאוג למילוי טופס זה על ידי רופא המשפחה ואחות קופת החולים או על ידי הצוות המטפל באדם המאושפז בבית חולים או במוסדות שיקומיים. לטופס זה יש לצרף:

  • סיכום רפואי מרופא משפחה
  • צילום תעודת הזהות של המבקש להשתכן בבית האבות
  • במידה ומדובר באדם המוגדר כתשוש נפש או הוא בעל בעיות זיכרון, חובה לצרף דו"ח של רופא גריאטר או פסיכו-גריאטר.

כאשר יש בידכם את כל הטפסים האמורים, יש לפנות לעובדת סוציאלית מטעם הרווחה, קופת החולים או מטעם המוסד שבו נמצא האדם עם המסמכים הנ"ל ולבקש מילוי של דו"ח סוציאלי.

לאחר שמטלה זו בוצעה, ניתן לפנות ולהגיש את כל הטפסים והמסמכים למשרד הבריאות על מנת לקבל סטאטוסשיגדיר את מצבו של המועמד, תשוש, תשוש נפש, או סיעודי.

שלב ב' חישוב השתתפות המשפחה במימון האשפוז.

1.מסמכים ואישורים נדרשים מטעם המועמד לקבלת ההשתתפות בהוצאות:

מסמכים פיננסיים:

- דו"ח עובר ושב של תקופת שלושת החודשים האחרונים שקדמו לפנייה.
- ריכוז יתרות מן הבנק (אישורים על חסכונות או פיקדונות).
- אישור על קצבת זקנה מביטוח לאומי של שלושת החודשים האחרונים שקדמו לפנייה.
- אישור על כל הכנסה שהיא מתקופת שלושת החודשים האחרונים שקדמו לפנייה, כגון: פנסיה, תגמולים וכדומה.

מומלץ לבצע תהליך זה בליווי של איש מקצוע הנותן שירותי ליווי וייעוץ לבחירת בתי אבות.
*כל בניו ובנותיו של המועמד.

כיצד למצוא את בית האבות הנכון והמתאים ביותר למשתכן ולמשפחתו?

אם אתם בודקים את נושא בתי האבות עבור הוריכם או קרובי משפחתכם, ודאי תבקשו למצוא עבורם את הטוב יותר שניתן להשיג. אך על פי רוב נדרשת השקעה רבה של זמן ואנרגיה לתהליך הבירור החיפוש ולמידת האלטרנטיבות.

ברטה שמעוני פעילה בתחום מעל 15 שנה, היא בעלת נסיון עצום בנושא בחירת בתי אבות לקשישים וסיעודיים ומאחוריה עומדות אלפי משפחות שנעזרו עם הוקרת תודה בשירותי הייעוץ והליווי לבחירת בתי אבות והגיעו לבית האבות הנכון והמתאים ביותר עבורם, עם למעלה מ97 אחוזי הצלחה!

מכתבי התודה של לקוחות מרוצים מגיעים תכופות לשולחנה של ברטה והלב מתמלא לראות משפחות שהוקל להם ולבני משפחתם הזקוקים למסגרת בית אבות.

הנה דברים שאולי לא ידעתם:
ישנם בארץ מגוון בתי אבות בבעלות פרטית לרבים מהם ניתן להתקבל וכן לקבל מימון של משרד הבריאות (קוד) או רווחה. הסיוע אינו מוגבל לבתי אבות בבעלות ממשלתית! בעזרתנו תוכלו לקבל קוד תוך פחות מחודשיים! וליווי אישי וצמוד.
ישנה אפשרות לאשפז אדם מהיום להיום ("טרום קוד") ובמקביל להכין את הניירת הדרושה לקבלת הקוד והמימון ממשלתי. נוכל לסייע לכם בכך במידת הצורך במהירות ובמיומנות!

משרדינו מלווה משפחות במציאה ואיתור של בית האבות הנכון והמתאים ביותר עבורם ועבור יקיריהם. זאת אנו עושים על ידי בחינה מעמיקה יחד עם המשפחה של אורח חייו של המועמד, הרגליו, מגבלותיו הפיזיות, המנטאליות והרפואיות, הכרת סביבתו המקורית ועוד משתנים אישיים וסביבתיים רבים. לאחר שביררנו את כל הרקע, נשלב את הנתונים עם המידע והנסיון הרב שרכשנו לגבי החלופות השונות למוסדות שיוכלו להתאים באופן האופטימלי עבור המועמד. בפניה לתהליך מעין זה ללא סיוע של איש מקצוע, עלול להיווצר בלבול בהכרת

Comments

הוסף תגובה חדשה

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • מעבר שורות ופסקאות מתבצע אוטומטית.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.