דילוג לתוכן העיקרי
x
shadow-image
בית אבות

מילון מונחים

תשושים/עצמאיים - קשישים אשר זקוקים לעזרה חלקית,  קלה עד בינונית בתפקוד היום יומי, בפיקוח וברשיון משרד הרווחה, שגם מסייע במימון השהיה במקום.

תשושי נפש - קשישים מתהלכים הסובלים מירידה בתפקוד המוח (ירידה קוגניטיבית) במישורים כמו זיכרון, שיפוט, התמצאות, או אינטלקט, במידה כזאת שהם זקוקים לעזרה מלאה בפעילות היום יום, לרבות רחצה, הלבשה, אכילה, שימוש בשירותים (אי שליטה על הסוגרים), הכוונה בניידות והשגחה.

סיעודי - קשישים שמצב בריאותם ותפקודם נפגעו כתוצאה ממחלה כרונית, או מליקוי קבוע גופני או מנטלי, הסובלים מבעיות רפואיות הדורשות מעקב רפואי מיומן במסגרת בעלת אופי רפואי לתקופה ממושכת,ושמתקיימים בהם לפחות שניים מתוך שלושת המצבים להלן: 
ריתוק למיטה או לעגלת נכים, אי שליטה על הסוגרים,או על אחד מהם, קושי באכילה ו/או הלבשה ו/או רחצה.

סיעוד מורכב - הוא חולה סיעודי הזקוק בנוסף לעזרה בפעולות היומיומיות,להתערבות רפואית קבועה אחרת, כתוצאה ממחלה כרונית או מליקוי גופני קבוע (דיאליזה,עירוי דם קבוע ,פצעי לחץ ועוד). מימון אשפוז חולה סיעודי מורכב הינו באחריות קופות החולים עם השתתפות סמלית של המשפחה.

קוד - עזרה במימון ממשלתי , במידה וקשיש זקוק לאשפוז במוסד סיעודי או במחלקה לתשושי נפש - ניתן לקבל סיוע במימון האשפוז ממשרד הבריאות, זאת מתוקף התוספת השלישית לחוק ביטוח בריאות ממלכתי, ובהתאם לנהלי משרד הבריאות. 

הסיוע במימון מותנה בתשלום השתתפות עצמית, כפי שנקבעת לפי נוהלי משרד הבריאות, בהתאם לגובה ההכנסות של הקשיש המועמד לאשפוז ובני משפחתו.


משרד הבריאות מסייע במימון אשפוז של קשישים סיעודיים ותשושי נפש (אשפוז ב"קוד").

טרום קוד -ברגע שלקוח צריך להכנס לבית אבות באופן מידיי וטרם התחיל את התהליך מול משרד הבריאות לקבלת הקוד, ואינו יכול לשלם את העליות הגבוהות שדורשים בתי האבות,ניתן לפנות אלינו בכדי שנוכל לעזור למצוא את המקום המתאים ולייעץ על החלופות השונות ואנו מנהלים משא ומתן מל הבית אבות להורדת העליות עד לרגע שתקבלו א העזרה של משרד הבריאות.

דיור מוגן -בית המספק מקום מוגן ,חיי חברה ענפים לצד חיים בטוחים ומהנים,פעילויות תרבות פנאי ורווחה, לאנשים קשישים עצמאיים לחלוטין, המסוגלים לתפקד בעצמם ולהמשיך להנות משגרת  חייהם כרצונם. נחשב לבית  רגיל ולכן אינו דורש כל צורך ברישיון תפעולי מטעם משרד ממשלתי, מלבד היתרים רגילים לבית מגורים.

אלצהיימר - (Alzheimer ) היא מחלה ניוונית קשה הנפוצה יותר בקרב קשישים בני 85 ומעלה,המחלה גורמת להרס של תאים במח ופוגעת בעיקר בתפקודים המנטלים כמו עיבוד הזיכרון בייחוד לטווח קצר והיכולת להתמצא בזמן ובמקום.קיימת ירידה קוגניטיבית.לעיתים קשה הגורמת לבעיות תקשורת וירידה מאד משמעותית בתפקוד היום יומי. 

אפוטרופסות -אפוטרופוס ממונה ומוסמך משפטית לטפל בעניניו של קשיש, שמוכח שאינו יכול לדאוג לעניניו בעצמו ולקבל החלטות עבורו, הקשורות

לניהול אורח חייו ורכושו של הקשיש.
הוא יכול להיות  בן משפחתו של הקשיש ,חבר קרוב, גוף או בית אבות ונמצא בפיקוחו של מוסד האפוטרופוס הכללי.

ביטוח סיעודי -ביטוח דרך קופות החולים, או חברות הביטוח המאפשר לקבל סכום כסף, כאשר נקבע  שמצבו של הקשיש נחשב לסיעודי בהתאם לקריטריונים שונים. 

הוסף תגובה חדשה

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • מעבר שורות ופסקאות מתבצע אוטומטית.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.